Haber

UAEK Başkanı Grossi Rusya’ya gidiyor

Sputnik’eKonuşmasında Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, UAEA Lideri Grossi’nin Rusya’yı ziyaret etme niyetinde olduğunu doğruladı ve şunları söyledi: Grossi, teşkilatla etkileşimimizi daha da koordine etmek için yakın gelecekte Rusya’yı ziyaret etmeyi planlıyor. Zaporozhye Nükleer Santrali’ndeki nükleer ve güvenlik konularının ele alınması amacıyla Moskova’da bakanlıklar arası istişarelerin yapılması planlanıyor.“dedi.

Zakharova, bu istişareler öncesinde Grossi’nin Energodar kenti yakınlarında bulunan Rusya’nın Zaporozhye NGS’sini bir kez daha ziyaret edeceğini kaydederek, şöyle konuştu: Bu ziyaret, Prada merkezli IAEA Sekreterliği uzmanlarının düzenli rotasyonu sırasında gerçekleşecek.” ekledi.

UAEA Lideri Grossi’nin Şubat ayının ilk 10 gününde Zaporozhye Nükleer Santrali’ni ziyaret edeceği daha önce açıklanmıştı.

Grossi, Birleşmiş Milletler (BM) platformunda düzenlediği basın toplantısında da önümüzdeki 10 gün içinde Ukrayna ve Rusya’yı ziyaret etmeyi planladığını doğruladı.

Dinyeper Nehri’nin sol kıyısında, Energodar kenti yakınlarında yer alan Zaporojye NGS, ünite sayısı ve konsey kapasitesi bakımından Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olarak biliniyor.

Santralde her biri 1 gigawatt kapasiteli 6 adet güç ünitesi bulunurken, nükleer santral Ekim 2022’de Rusya Federasyonu tarafından devralındı.

haber-gurgentepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu